1. Vodíkové plnící stanice / Hydrogen Filling Stations
2. Vodíková vozidla s palivovými články / Hydrogen vehicles with fuel cells
3. Vodíková vozidla se spalovací motory / Hydrogen vehicles with combustion engines
4. Skladování a přeprava vodíku / Hydrogen storage and transport
5. Výroba vodíku a bezpečnost / Hydrogen production and safety
1. Vodíkové plnící stanice / Hydrogen Filling Stations
modul 1 cze modul 1 eng modul 1 ger modul 1 spa modul 1 swe modul 1 dut
2. Vodíková vozidla s palivovými články / Hydrogen vehicles with fuel cells
modul 2 cze modul 2 eng modul 2 ger modul 2 spa modul 2 swe modul 2 dut
3. Vodíková vozidla se spalovací motory / Hydrogen vehicles with combustion engines
modul 3 cze modul 3 eng modul 3 ger modul 3 spa modul 3 swe modul 3 dut
4. Skladování a přeprava vodíku / Hydrogen storage and transport
modul 4 cze modul 4 eng modul 4 ger modul 4 spa modul 4 swe modul 4 dut
5. Výroba vodíku a bezpečnost / Hydrogen production and safety
modul 5 cze modul 5 eng modul 5 ger modul 5 spa modul 5 swe modul 5 dut
19. 12. 2023
Projekt EHTA je zaměřen na vzdělávání v oblasti vodíkových technologií a jejich využití v dopravě a energetice.
Cílem projektu je seznámit žáky středních škol problematikou využití vodíku a souvisejících technologií.
Na projektu spolupracují střední školy z ČR, Španělska, Švédska, Německa a Slovenska.
Pro potřeby středoškolského vzdělávání bylo v rámci projektu vytvořeno 5 výukových modulů zaměřených na jednotlivé oblasti využití vodíku.
V rámci exkurzí žáci a učitelé navštívili vzdělávací a vědecká pracoviště v Německu, Slovensku a ČR.
V následujících 3 letech bude probíhat navazující projekt EHTA2.
(2021-1-CZ01-KA220-VET-000028073)
29. 11. 2023 Praha
Místo konání akce: Hospodářská komora, Freyova 27/82, 190 00 Praha 9-Vysočany
Akce včetně občerstvení je pro registrované účastníky zdarma.
09:30 – 10:00 Registrace účastníků, ranní káva
10:00 – 10:15 Uvítání účastníků
10:15 – 10:30 Představení projektu EHTA – Vzdělávání v oblasti vodíkových technologií
10:30 – 10:45 Význam vodíku – zdroje energie pro budoucnost (Ing. Jan Kulas, ÚJV Řež, a.s.)
10:45 – 11:45 Představení výstupů projektu I – Výukové texty
11:45 – 12:30 Oběd
12:30 – 12:45 Vodíková strategie ČR – dopady na školství (Ing. Lukáš Janura, Ph.D., Ministerstvo průmyslu a obchodu)
12:45 – 13:00 Výhled do budoucna – navazující projekt
13:00 – 13:20 Představení výstupů projektu II – E-learning a Open course
13:20 – 13:45 Odpolední káva + výměna informací/síťování
13:45 – 14:30 Workshop se zpracovateli modulů
Změna programu vyhrazena.
Komu je událost určena
REGISTRAČNÍ FORMULÁŘ
Basic information about the project
SOŠ-COPaG, Praha 9, Poděbradská 179/1 je koordinátorem mezinárodního projektu „Vzdělávání v oblasti vodíkových technologií“ se zapojením dalších 8 partnerských škol z Německa, Švédska, Holandska, Slovenska a České republiky.
Termín realizace projektu: 1.2.2022 – 31.1.2024
Cílem projektu je vytvoření vzdělávacích materiálů a e-learningových kurzů týkajících se vodíkových technologií tematicky rozdělených do pěti modulů:
V projektu bude rovněž provedeno pilotní ověření zpracovaných modulů. Účastníci modulu obdrží Europass prokazující jejich kompetence a zvládnutí příslušných vzdělávacích aktivit.
Cílovou skupinou projektu jsou studenti středních odborných škol, absolventi středních škol elektrotechnických a technických a lidé, kteří již působí v automobilovém průmyslu, i firmy spolupracující s energetikou, které si kladou za cíl zvýšit své odborné znalosti a kompetence.
TIBOR Gesellschaft für Bildung, Beratung und Vermittlung mbH, DE
International consulting and mobility agency s.l., ES
Střední škola elektrotechnická a energetická Sokolnice, příspěvková organizace, CZ
Stredná odborná škola elektrotechnická, SK
Žilina – listopad 2022
V termínu 28. – 30. 11. 2022 se uskutečnila 2. LTTA – vzdělávací aktivita pro učitele odborných předmětů a odborného výcviku za všech partnerských organizací. Této třídenní vzdělávací akce se zúčastnilo celkem 19 osob.
Na úvod setkání všechny účastníky vřele přivítal ředitel pořádající školy Ing. Lubomír Králik a podpořil účastníky ve všech nadcházejících aktivitách.
Na programu této aktivity byly především vzdělávací přednášky a workshopy pro učitele. Mezi nejzajímavější patřila bezpochyby přednáška Prof. Ing. Tomáše Brestoviče, PhD. z University Košice , který spolu se svým týmem představil MH2 - First Slovak Hydrogen Car. Současně byla zúčastněným představena i vodíková trojkolka, na které bylo možné absolvovat i zkušební jízdu.
V rámci programu se také diskutovaly vzdělávací materiály, zpracovatelé shrnuli, které připomínky zapracovali nebo zapracují a které je nutné dále diskutovat.
Učitelé získali i mnoho podnětů pro další výuku např. představením a zajímavých učebních pomůcek – vodíkových modelů a v rámci workshopu se naučili pracovat s jejich různými modifikacemi.
Praktická exkurze proběhla do nedaleké Stredné odborné školy v Novém Mestě, která se také věnuje vzdělávání v oblasti vodíkových technologií. Velkou odměnou pro všechny zúčastněné byla možnost vyzkoušet si místní závodní dráhu pro modely vodíkových aut.
Po úspěšném absolvování všech aktivit této třídenní vzdělávací akce obdrželi účastníci certifikát o účasti a zahraniční účastníci i Europass mobility.
Celý tým po skončení vyjádřil velké poděkování pořadatelské škole za zajištění programu a organizaci setkání.
Malmö – říjen 2022
Po půl roce od zahajovacího kick off meetingu v Praze se opět sešel tým koordinátorů projektu EHTA. Druhé mezinárodní projektové setkání koordinátorů se konalo tentokrát v Malmö v termínu 17.-19.10.2022.
Setkání se zúčastnilo celkem 15 osob z řad koordinátorů a statutárních zástupců zapojených organizací. Všichni byli moc rádi, že po sérii online schůzek se tým sejde zas osobně a stráví společně několik příjemných dnů.
Na úvod setkání zajistil švédský partner pro účastníky odbornou přednášku o vodíkových technologiích ve Švédsku (přednášel Pawel Seremak ze společnosti Vatgas), která přinesla mnoho nových poznatků a vzešla z ní zajímavá diskuze.
Stejný den přišla na řadu i prohlídka města s průvodcem, na kterou se všichni těšili. Počasí však moc nepřálo a po celou dobu nepřestalo pršet.
Další den už bylo na programu jednání o administraci projektu. Koordinátor připomněl aktivity, které proběhly v uplynulých měsících. Důležitým bodem programu bylo vykazování projektu, kde se probíraly především pracovní výkazy, čerpání rozpočtu, publicita a diseminace projektu, aby nedocházelo k pochybením.
V druhém bloku se diskutovalo o výstupech projektu, jejich pilotním ověřování, přípravě diseminačních akcí a domlouvaly se další termíny a postup práce.
Všichni zpracovatelé vzdělávacích materiálů konstatovali, že vzhledem k tomu, že téma vodíkových technologií je teprve na vzestupu, je práce na výstupech projektu náročná, ale přislíbili, že harmonogram se jim podaří dodržet.
Vlivem různého pokroku jednotlivých zemí v oblasti vodíkových technologií byla dojednána vzájemná pomoc partnerských organizací především doporučením dalších zdrojových materiálů a kontaktů.
Zbylá část meetingu probíhala v režimu individuálních konzultací potřeb a dotazů jednotlivých partnerů.
Jakkoliv je projektový tým EHTA různorodý, především vlivem zapojení šesti evropských zemí, bylo setkání velmi přátelské a obešlo se bez jakýkoliv problémů. Účastníci si dohodli termín dalšího mezinárodního projektového setkání, které se tentokrát bude konat ve Španělském Valladolidu na začátku května 2023.
Praha – březen 2022
Ve dnech 28. - 30. 3. 2022 se potkali všichni partneři projektu EHTA na Kick-off meetingu v Praze, který pořádal koordinátor projektu – SŠ-COPTH, Praha 9, Poděbradská 179/1.
Do řady dlouhodobě spolupracujících organizací, které se společně podílely na minulých projektech, přibylo několik nováčku z Holandska, Švédska a Španělska. Vlivem doznívajících covidových opatření byl projekt EHTA ve svém začátku veden formou online setkání a všichni partneři se už proto velmi těšili, až se konečně potkají osobně.
Cílem setkání bylo především seznámení se a představení všech partnerů projektu a zapojených osob. Dále upřesnění systému práce na projektu včetně způsobu vyhodnocování, diseminace a využívání přidělených finančních prostředků.
Jednalo se také o výstupech projektu a rozvržení konkrétních úkolů dle připraveného harmonogramu a plánování dalších aktivit projektu.
Ve stejném termínu jako setkání koordinátorů p probíhala i 1. vzdělávací aktivita pro odborné učitele z partnerských organizací. Součástí měla být i řada exkurzí a návštěva ve výzkumných ústavech i v provozech, které se zabývají vodíkovými technologiemi. Bohužel covid-19 nedovolil tyto návštěvy realizovat. Ze všech oslovených organizací nicméně přijeli lektoři a podařilo se program doplnit jejich odbornými vstupy a workshopy.
Jednalo se např. o Ing. Jana Kulase (ÚJV Řež, a. s.), Ing. Jiřího Vávru, Ph.D. (Centrum vozidel udržitelné mobility), Ing. Václava Bystrianského a Bc. Karla Tichého, DiS. (Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje).
Obě akce probíhaly v přátelské atmosféře a byly doplněny prohlídkou odborných pracovišť hostitelské organizace a také prohlídkou historického centra Prahy, jelikož mnoho zúčastněných bylo v ČR vůbec poprvé.
Děkujeme pořadatelům dvoudenní mezinárodní konference „H2 fórum 2022 – příležitost pro transformaci“ za možnost prezentovat školu a projekt „Education in Hydrogen Technologies Area (EHTA) na této významné události. Navázali jsme nová partnerství důležitá pro další směřování projektu a dalšího rozvoje vzdělávání v této oblasti v dotčených školách i u jejich partnerů.
Záštitu nad akcí převzal ministr pro evropské záležitosti, Ministerstvo průmyslu a obchodu a Ministerstvo životního prostředí.
Projekt EHTA byl představen účastníkům dvoudenní mezinárodní konference „H2 fórum 2022 – příležitost pro transformaci“, která byla zaměřena na problematiku vodíku a jeho potenciálu nejen pro transformaci uhelných regionů, ale pro celou ČR a na další konsekvence i v rámci přeshraniční spolupráce.
Zástupci nositele projektu SOŠ – COP a G a partnera projektu SOŠ EaS, OA a SZŠ, Chomutov prezentovali projekt zájemcům v předsálí přednáškových sálů. Navázali nová partnerství důležitá pro další směřování projektu a dalšího rozvoje vzdělávání v této oblasti v dotčených školách i u jejich partnerů.
H2 fórum má ambici být prvním ročníkem putovní akce, kdy se předpokládá, že v každém roce bude tuto konferenci pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu realizovat některý z dalších krajů České republiky a hostit diskuzi na aktuální témata v oblasti vodíkové problematiky.
Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – Mezinárodní konference H2 fórum Ústeckého kraje 2022 (mmr.cz)